Стерилізація та дезінфекція манікюрного інструменту

Як Ви вже зрозуміли, мова піде про стерилізацію та дезінфекцію в манікюрному кабінеті. Несподівано для мене - цей матеріал став дуже популярним в російськомовному інтернеті і був опублікований в ряді видань. Крім того, по цій темі мені довелося провести не один семінар для практикуючих майстрів.

Тобто, проблема дуже актуальні і важлива.

На жаль, в наш час майстри дуже часто забувають про такі важливі речі як стерильність інструменту, яка є обов'язковою умовою для безпечної роботи. Намагаючись знизити собівартість процедури, майстри замінюють стерилізацію протиранням інструменту спиртом, оприскуванням дезрозчином, або промивають під проточною водою.

Із самого початку я поставила собі завдання - зробити процедуру манікюру і моделювання максимально безпечною для здоров'я клієнта і для мене самої. Інформації по цій темі досить мало і, зазвичай, вона не повна. Тому я хочу поділитися з вами - яким повинен бути повний курс очищення, дезінфекції та стерилізації.

Отже, почнемо з визначень.

Дезінфекція - це комплекс заходів, спрямований на зменшення кількості мікроорганізмів до прийнятного рівня, але цілком може їх і не знищити. Є одним з видів знезараження. Дезінфекцію повинні проходити ВСІ інструменти, витратні матеріали та робочі поверхні.

Стерилізація - це ПОВНЕ звільнення будь-якого предмета від усіх видів мікроорганізмів, включаючи бактерії і їх спори, гриби, віріони, а також від природного білка.

З теорією ознайомилися, тепер розберемося по пунктах:

Робоче місце майстра

Зовнішній вигляд майстра.
Робота майстра по манікюру багато в чому схожа з роботою лікаря. Тому дивно, коли майстер не вважає за необхідне працювати в спеціальному одязі і не користується медичною пов'язкою і ператками.

Кабінет.
У робочому приміщенні проводиться щоденне прибирання після закінчення робочого дня. Також, для знезараження повітря і поверхонь в приміщенні від вірусів, бактерій, цвілі, грибків, спор і інших інфекційних мікроорганізмів, необхідна обробка бактерицидним випромінювачем на початку і в кінці робочого дня. Приміщення повинно регулярно провітрюватися.

Робоче місце.
Точніше, його підготовка до роботи. Метою є механічне видалення різного роду забруднень з робочих поверхонь, а також дезінфекція. По завершенні роботи (після кожного клієнта), майстер зобов'язаний провести прибирання та дезінфекцію всіх робочих поверхонь, предметів і приладів, що знаходяться на столі. Прибираються всілякі забруднення після процедури, пил, забруднення органічного походження, краплі гелю, фарби, лаку. На столі має бути абсолютна чистота і порядок. Неприйнятна наявність будь-яких забруднень, розкиданих банок, флаконів, пензликів. У кожного предмета має бути своє місце і всі вони повинні бути чистими, без залишків матеріалу, плям і патьоків.

Також робоче місце, за можливості, повинно бути обладнане настільної витяжкою. Для зручності клієнта і майстра. Адже, сидіти у облаках пилу, дихати нею, потім очищати одяг не дуже приємно?
Тож:
- механічне очищення поверхонь. Виконується за допомогою вологої серветки, також можливе застосування мильного розчину.
- дезінфекція. Виконується шляхом нанесення дезинфектанта на сухі поверхні. Дезрозчин наноситися методом зрошення і розтирання серветкою або протирання серветкою змоченою в дезинфицирующем засобі.

! Підготовка робочого місця проводитися тільки в перчатках.
! Серветки повинні використовуватись одноразово вони не підлягають повторному використанню.

Гігієнічна обробка рук.

Гігієнічна обробка рук. Метою є знищення / придушення транзиторної (тимчасової) мікрофлори. Гігієнічна обробка рук складається з двох етапів: механічної очистки рук і дезінфекції рук шкірним антисептиком.
Механічна обробка рук. Необхідно добре вимити руки з застосуванням мила. Бо, добираючись до кабінету майстра, ви неодноразово торкалися до грошей, поручнів в транспорті, дверних ручок і т.д.
Дезінфекція рук. Для даного етапу використовуються шкірні антисептики у вигляді спрею або гелю. При нанесенні дезинфектора на руки, необхідно рознести препарат по всій поверхні рук, ретельно втираючи його в шкіру до повного висихання.

! Майстер перед початком роботи також дезінфікує шкіру рук, потім одягає рукавички. Медицинский спирт не підходить для дезінфекції рук в манікюрному кабінеті. Він не володіє широким спектром знезаражувальних властивостей, сушить шкіру рук. Необхідно використовувати професійні антисептики.

І наочна інструкція із застосування:

Hands_desinfection.jpg




Ну і нарешті пункт третій - дезінфекція та стерилізація металевого інструменту.

Даний пункт складається з 4-х етапів:
1. Дезінфекція
2. Очищення інструменту
3. Стерилізація
4. Зберігання інструменту

Кожен етап важливий і доповнює попередній. Відсутність будь-якого етапу неприпустима.

1. Дезінфекція. По закінченню процедури, весь інструмент, що використовується в роботі, занурюється в дезінфікуючий розчин, в розкритому або розібраному вигляді. При цьому всі інструменти, повинні бути повністю покриті розчином. Час експозиції (витримки інструменту в розчині) для кожного дезинфектора індивідуальний, і вказується виробником. В середньому від 5 до 30 хвилин, і залежить від концентрації розчину.

! Ємності з розчинами повинні бути обладнані кришками, мати маркування з назвою, концентрацією і датою приготування.

2. Очищення інструменту від забруднень виконується під проточною водою за допомогою щітки. Також, для очищення можливе використання ультразвукової мийки.

! Даний етап виконується тільки після першого - дезінфекції інструменту. Так як, при митті, без попередньої дезінфекції, бактерії і мікроорганізми знаходяться на інструменті - не знищуються. Внаслідок, інфекція буде розподілена на руках, раковині та одязі.

Можливе об'єднання перших двох етапів. В даному випадку застосовуються дезінфікуючі засоби, які мають властивості хімічної очистки. Іншими словами, бруд розчиняється під впливом розчину.

3.Стерілізація. Для даної процедури використовують такі прилади як:
- сухожаровой шафа. Стерилізація гарячим повітрям, розігрітим до 180-200 ° C;
- автоклав. Стерилізація парою під впливом тиску, при t 120-135 ° C;
- гласперленовий (кварцовий) стерилізатор. Стерилізація відбувається під дією температури, t 250-280 ° C.

Стерилізації підлягає тільки продезінфікований, очищений і висушений інструмент. Який стерилізується тільки під впливом температури. В результаті, інструмент повинен бути звільнений від усіх видів мікроорганізмів.

Що стосується стерилізації пилок ... взагалі, можлива тільки їх дезінфекція. В ідеалі, у кожного клієнта повинен бути власний комплект пилок, який зберігатися в індивідуальній упаковці, а краще одноразовий.

! Пилка повинна бути негайно замінена, в разі контакту з кров'ю.

4. Зберігання. Після дезінфекції, очищення та стерилізації, інструмент слід зберігати в ультрафіолетовому шафі (ультрафіолетовий стерилізатор).

! Ультрафіолетова шафа (ультрафіолетовий стерилізатор) використовується тільки для зберігання стерильного інструменту! Цей пристрій не стерилізує, а тільки підтримує стерильність інструменту який пройшов 3 попередні етапи!

Ну от і все! Сподіваюся, мій матеріал допоможе убезпечити себе як початківцям майстрам, так і клієнтам.

Для Вас старалась Ольга Нікуліна - Ваших красивих рук Майстер.